« Svibanj 2024 »

Događanja u školi
Izložba radova učenika 8. razreda na temu kravate
Autor: Sandra Poljak, 18. 11. 2013.

18. listopada Svjetski dan kravate

Učenici 8.a razreda igrali su odbojku i košarku u kravatama! Potom su se svi zajedno uslikali ispred izložbe radova na temu kravate.

Kravata je jedini hrvatski simbol koji je univerzalno poznat i prepoznatljiv u svijetu.

Kravata je dekorativni odjevni predmet, oblika vrpce koji se nosi oko vrata provučen ispod ovratnika košulje. Može biti izrađen od svile ili nekog drugog platna.

Kravata koja se smatra izvornim hrvatskim proizvodom, raširila se Europom u 17. stoljeću posredstvom hrvatskih vojnika u Tridesetogodišnjem ratu, na kojima je postala prepoznatljiv modni detalj. Među prvima su je prihvatili Francuzi pa u njihov jezik dolazi pod nazivom „cravate“, a kasnije i u druge europske jezike pod sličnim nazivima.

18. listopada svake godine obilježava se hrvatski i svjetski Dan kravate. Kravata simbolički poručuje da u komunikaciji trebamo više biti svjesni svog dostojanstva i dostojanstva drugih ljudi.