ŠTO JE EKO ŠKOLA?

Međunarodne Eko škole su program osmišljen za provedbu smjernica odgoja i obrazovanja za okoliš na razini čitavih odgojno-obrazovnih ustanova.

Cilj programa je ugradnja odgoja i obrazovanja za okoliš u sve segmente odgojno-obrazovnog sustava i svakodnevni život učenika i djelatnika Ekoškole.

Zadaća je odgojiti mlade generacije osjetljivima na pitanja okoliša i osposobiti ih za donošenje odluka o razvitku društva u budućnosti.

Status Ekoškole je sustav nagrađivanja na lokalnoj, državnoj i međunarodnoj razini.

Škole koje ispune postavljene kriterije i koje brigu za okoliš promiču kao trajnu vrijednost i način življenja, dobivaju povelju o statusu Međunarodne Ekoškole i Zelenu zastavu sa znakom Ekoškole.

Ovo prestižno međunarodno priznanje dodjeljuje se na dvije godine. Nakon toga slijedi obnova statusa.
Škola mora dokazati da je u provedbi programa, prema zacrtanim smjernicama otišla “korak dalje”, produbila i proširila rad na izabranim temama te sve aktivnosti mora iscrpno dokumentirati na mrežnim stranicama programa – eko.lijepa-nasa.hr.

PODACI O STATUSU EKO-ŠKOLE

2008. godine Postali smo dio brojne međunarodne obitelji škola koje su dobile status Eko-škola, a u program smo uključeni dvije godine ranije.

Školski koordinator Eko škole:  Leopoldina Vitković, prof. biologije i kemije

NAJZNAČAJNIJE AKTIVNOSTI I POSTIGNUĆA U PROVEDBI PROGRAMA EKO-ŠKOLA

Već godinama skupljamo stari papir, plastične čepove i otpadne baterije.

Školska zadruga uređuje okoliš. Novcem koji smo zaradili sakupljanjem starog papira kupili smo 150 sadnica ukrasnih grmova i zasadili živu ogradu oko školskog dvorišta. Pošto smo sadnice kupili novcem od prikupljenog starog papira ostvarili smo načelo održivog razvoja.

Kada smo postali Eko škola preuredili smo već postojeći cvijetnjak ispred naše škole. Zasadili smo biljke u obliku loga Eko škole.

Imamo uređeno reciklažno dvorište. Provodimo projekt Zbrinjavanja otpada. Cilj nam je podići osviještenost naših učenika i njihovih roditelja

(potrošača) o nužnosti smanjenja otpada i njegovog recikliranja.

Eko odbor škole

KURIKULUM EKO ŠKOLE 2023./2024.