Važna obavijest za roditelje i učenike osmih razreda
Autor: Andrea Dubaić Begić, 26. 3. 2014.

Izašla je Odluka o elementima i kriterijima za upis u srednju škole 2014./2015. koja se razlikuje od Nacrta koji je predstavljen na roditeljskim sastancima pa molimo razrednike i roditelje da detaljno prouče svaku stavku i pročitaju sve dokumente koje smo objavili na web stranici vezano za upis u srednju školu!

Izdvajamo najbitnije sa stranica MZOŠ-a

Posebna postignuća, poput završene plesne ili glazbene škole, drugog stranog ili klasičnog jezika, na temelju preporuke Ustavnoga suda ove godine neće se bodovati za upis u prvi razred srednje škole. Učenici sa zdravstvenim teškoćama koji su do sada ostvarivali dva dodatna boda, po novome će pri upisu dobiti jedan dodatni bod. Ukidaju se i bodovni pragovi budući da e-upisi svu djecu rangiraju na jedinstven način - prema njihovim bodovima, interesima i sposobnostima - čime se isključuje svaka mogućnost manipulacije.

Drugim riječima, glazbena škola se neće bodovati niti sa jednim bodom kako smo to predstavili sukladno sa Nacrtom, na roditeljskim sastancima!

Izravan upis ove godine imati će učenici koji su u 5., 6., 7. i 8. razredu kao pojedinci na natjecanjima iz znanja ostvarili neko od prvih triju mjesta. Lani je takvih učenika bilo 43, dok će ih ove godine, očekuje se, biti 171!

To su najvažnije novosti koje donosi Odluka o elementima i kriterijima za izbor kandidata za upis u I. razred srednje škole u školskoj godini 2014./2015. koju su predstavili ministar znanosti, obrazovanja i sporta dr. sc. Željko Jovanović i pomoćnica za odgoj i obrazovanje Sabina Glasovac.

Zahvalivši Ustavnom sudu na preporukama, ministar Željko Jovanović istaknuo je kako su on i njegovi suradnici od prvoga dana imali cilj uspostaviti sustav školstva koji će svim učenicima pružiti jednake šanse za završetak školovanja u skladu s njihovim mogućnostima i sposobnostima.

- U tom kontekstu na preporuke Ustavnoga suda gledamo kao na dio javne rasprave. Suprotno napisima u nekim medijima Ustavni sud ništa nije ukinuo. Jasno je rečeno da odluke nisu drugi propis i da Ustavni sud nije ovlašten utvrđivati njihovu ustavnost ili zakonitost - rekao je ministar te naglasio kako su dodatni bodovi za pojedine aktivnosti, koji su i prema ocjeni Ustavnoga suda i Ureda pravobraniteljice za djecu učenike dovodili u neravnopravni položaj, bili školska praksa koju su uveli prethodni ministri obrazovanja.

Tako je vrednovanje učenja klasičnoga jezika i pohađanja glazbene škole prvi put uvedeno pri upisu učenika u školsku godinu 2000./2001. Kandidati koji su istodobno pohađali najmanje četiri razreda glazbene ili plesne škole dobivali su dva boda za upis u srednju školu od školske godine 2002./2003.

- Čak je i vladanje jedno vrijeme bilo kriterij na koji su se dobivali dodatni bodovi - rekao je ministar. Istaknuo je kako je od 46.854 lanjskih osmaša njih 70 posto pri upisu dobilo dodatne bodove. Najviše učenika, njih 49 posto, dobilo je dodatne bodove na učenje drugoga stranog jezika. Na otežane uvjete školovanja dodatne bodove ostvarilo je 7,1 posto učenika, na zdravstvene teškoće 6,1 posto, za završenu glazbenu školu 4,3 posto, plesnu 0,48 posto, za ostvarena postignuća na školskim sportskim natjecanjima 1 posto, a isto ih je toliko bilo s dodatnim bodovima na kategorizaciju u sportu. Istodobno, na temelju postignuća na natjecanjima iz znanja dodatne bodove ostvarilo je samo 0,25 posto učenika.

- Ključ za upis svim učenicima ove godine bit će prosjek zaključnih ocjena na dvije decimale od petog do osmog razreda osnovne škole odnosno zaključne ocjene iz posljednja dva razreda iz šest nastavnih predmeta. Jedan od predmeta pritom će samostalno određivati škole - istaknuo je ministar te dodao kako će se pri tome uzeti u obzir otežavajući socijalni i ekonomski uvjeti koji su mogli utjecati na uspjeh učenika.

Molimo roditelje da i dalje prate stranice www.mzoš.hr kao i www.upisi.hr.

Računanje bodova koje je predstavljeno na roditeljskim sastancima ove će godine, dakle, biti ključ za upis koje također možete naći na web stranici škole, kao i Popis predmeta koji su posebno važni za upis u srednju školu 2014./2015.

Lea Liović, pedagoginja