preskoči na sadržaj

Osnovna škola Dore Pejačević Našice

Login
UPISI U 1. RAZRED

DIGITALNI HERBARIJ

      Digitalni herbarij-

       Priroda se budi

PROJEKTI

     

   ŠKOLSKI JELOVNIK

  

 

   

Priloženi dokumenti:
Kratak opis projekta- za WEB.docx

OTVORENA VRATA

       20. PROSINCA 2023.

VRT BIOLOŠKE RAZNOLIKOSTI

ZIMSKI STEM VRT

eTwinning škola

NAŠA ŠKOLA NOSI IME:

            

MEĐUNARODNI PROGRAM

            

ZAŠTITA U SLUČAJU POTRESA

TU SMO ZA VAS!

 

 

    VIRTUALNA KNJIŽNICAsmiley

     NOVINARSKI KUTAK

KORISNO

           

Kalendar
« Travanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
Prikazani događaji

ŠKOLSKI DOKUMENTI

 

PRAVILNICI

Vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Svjetski tjedan svemira (World Space Week): Mjesec – Saturn – Jupiter (1. aktivnost)
Autor: Andrea Dubaić Begić, 9. 10. 2023.

Obilježavanje Svjetskog tjedna svemira vodi globalni tim, preko 1000 organizacija povezanih sa svemirom, pa do nacionalnih koordinatora koji promoviraju obilježavanje Svjetskog tjedna svemira u svojim zemljama.

Ove godine tema Svjetskog tjedna svemira je "Svemir i poduzetništvo", a nadahnut će učenike i studente diljem svijeta da proučavaju STEM područja . Svatko, s bilo kojeg mjesta na svijetu, može organizirati aktivnosti u sklopu Svjetskog tjedna svemira.

Prva od planiranih aktivnosti koja je provedena u Osnovnoj školi Dore Pejačević Našice, 27.rujna 2023.g., bila je promatranje Mjeseca, Saturna i Jupitera teleskopom pod vodstvom učiteljice Jelene Šimunović Antunović.

Na početku edukacije učenici su poslušali kratko predavanje o postanku Mjeseca. Učenici su imali pristup edukativnim plakatima, a uz njih su proučavali mjesečeve mijene (mladi Mjesec ili mlađak  - mjesec se ne može vidjeti, prva četvrt, puni Mjesec ili uštap - potpuno osvijetljena strana je okrenuta prema Zemlji, zadnja četvrt), mjesečeva mora ( More tišine, More vedrine, More otoka, More para,..) te mjesečeve kratere ( van Langren, Stevin, Tycho, Platon, Kopernik, Kepler,..). Nakon Mjeseca je na noćnom nebu bio vidljiv i Saturn. Saturn je šesti planet u Sunčevu sustavu, a pripada skupini plinovitih divova. Najpoznatije obilježje Saturna su planetarni prsteni koji ga okružuju u 7 pojasa, a najveći Saturnov mjesec je Titan.

Tijekom večeri, oko 21:15 na nebu ih je svojom pojavom počastio i Jupiter te njegovi najvidljiviji mjeseci od njih šezdesetak (Ganimed, Europa, Kalista, Ija). Naučili su da je Jupiter plinoviti, prugasti i najveći planet u Sunčevu sustavu s Velikom crvenom pjegom koja je zapravo velika oluja u kojoj vjetrovi pušu brzinom i do 650 km/h. Oduševljenje i uzbuđenje zbog svega što imali prilike vidjeti i čuti nisu skrivali učenici i njihovi roditelji koji su također imali priliku teleskopom promatrati Mjesec, Saturn i Jupiter.

Cilj ove edukacije je u konačnici bio širenje ljubavi prema astronomiji, proširivanje znanja o Sunčevu sustavu i Mjesecu.

Sve aktivnosti, obrazovni i informativni događaji koje održavaju svemirske agencije, zrakoplovne kompanije, škole, planetariji, muzeji te astronomski klubovi diljem svijeta prijavljeni su na svjetskoj platformi www.worldspaceweek.org te svake godine privlače sve veću pozornost javnosti i medija.

Jelena Šimunović Antunović, učiteljica razredne nastave

Fotografije u privitku

 

 


Svjetski tjedan svemira (World Space Week) međunarodna je proslava znanosti i tehnologije te njihovog doprinosa poboljšanju ljudskog napretka. Opća skupština Ujedinjenih naroda proglasila je 1999. godine Svjetski tjedan svemira, koji se obilježava svake godine od 4. do 10. listopada. Na globalnoj razini Svjetski tjedan svemira koordiniraju Ujedinjeni narodi uz potporu američke udruge World Space Week Association (WSWA). Misija Svjetskog udruženja za tjedan svemira (WSWA) je ojačati vezu između svemira i društva kroz javno obrazovanje, sudjelovanje i dijalog o budućnosti svemirske aktivnosti koristeći Svjetski tjedan svemira kao fokus.

 

 





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju