Posjet Hrvatskom narodnom kazalištu u Osijeku
Autor: Andrea Dubaić Begić, 29. 9. 2023.

Učenici osmih razreda naše škole posjetili su 26. rujna 2023. godine Hrvatsko narodno kazalište u Osijeku. Gledali su jednu od najpoznatijih komičnih opera, operu Ljubavni napitak, talijanskog skladatelja Gaetana Donizettija. Libreto opere je napisao Felice Romani, praizvedba je bila u Milanu 1832. godine. Radnja opere se odvija 1815. g. u jednom selu kraj Firence.

Ljubavna priča sretnog završetka jako se svidjela našim učenicima koji su izvođače nagradili velikim pljeskom.

Obzirom da je 26. rujna bio i Europski dan jezika, nekoliko naših učenika je prije početka opere informiralo prolaznike o danu koji se obilježava. Uz kratak razgovor saznali su koje jezike govore prolaznici te ih naučili kratke pozdrave na nekim jezicima europskih zemalja.

Tijekom pauze učenici su posjetili glumce kojima su na poklon ostavili straničnike s izrekama na engleskom i njemačkom jeziku te straničnike s nazivom opere „Ljubavni napitak“ i imenom skladatelja Gaetana Donizettija na glagoljici.

Europski dan jezika smo savršeno zaokružili komičnom operom na talijanskom jeziku.

Dojmovi učenika

Odlazak u kazalište mi se jako svidio. Svi pjevači su izvrsno pjevali i glumili. Radnja je bila odlična i uživala sam u slušanju opere. Antea, 8.a

Prvi put sam bila u kazalištu i jako mi se svidjelo. Dvorana je svečana, a predstava je bila zanimljiva kao i tema. Bilo je puno smiješnih dijelova i glumci su imali predivne glasove. Lana, 8.a

U kazalištu mi je bilo zanimljivo i neobično. Najviše mi se svidjela glavna operna pjevačica. Klara, 8.a