Poznate osobe našičkoga kraja
Autor: Andrea Dubaić Begić, 15. 6. 2023.

Povodom Dana grada Osnovna škola kralja Tomislava objavila je likovno-literarni natječaj Poznate osobe našičkoga kraja. Učenice koje pohađaju Novinarsku skupinu, nadahnute životom i radom prve hrvatske skladateljice Dore Pejačević, pisale su stihove, zamišljena pisma i lirsku prozu, a najboljima su proglašeni literarni radovi Petre Nogić i Vanese Perković. Njihova je mentorica učiteljica Dubravka Kruljac.

U kategoriji likovnih radova nagrađen je portret Dore Pejačević čija je autorica Ema Vukušić, učenica 3.a; njezina je mentorica učiteljica Dubravka Pavić. Svečana dodjela nagrada i izložba svih pristiglih likovnih i literarnih radova održana je 12. lipnja 2023. u predvorju OŠ kralja Tomislava.

U nastavku pročitajte Petrim i Vanesin rad, a Eminu Doru Pejačević pogledajte u galeriji.

Dubravka Kruljac, učiteljica hrvatskog jezika

Dori

Hodam ulicama, promatram dvorac,

Tebe nema.

Labuđe jezero zaleđeno u tuzi,

paviljonu nedostaju druženja.

Skladbe odjekuju.

Klavir želi ples pod tvojim prstima.

Violina nestrpljivo čezne za gudalom.

U dvorskoj su knjižnici knjige usamljene.

Uspomene žele da ih vratiš,

da ih probudiš.                                               Petra Nogić, 6.a

Draga Doro!

Ljepotom svojih glazbenih umijeća potaknula si mnoge ljude da krenu istim putem kao i ti.

Ljudi uživaju slušajući čarobne tonove koje si stvarala u paviljonu pokraj jezera. Iz bijelog dvorca imala si pogled na tako lijepo boravište. Tvoje ime krije se u školama, ulicama i centru grada Našica. Dok hodam odajama tvoga dvorca, vidim prekrasnu ženu koja sjedi za klavirom i stvara nove skladbe...

Ulicama grada Našica i dalje se čuju nježne note, a ja zamišljam kako mi govoriš:

,,Ljepotu valja naći,

istinu otkriti, nužno učiniti,

ono što oslobađa - proživjeti.“                               Vanesa Perković, 6.a