« Svibanj 2024 »

Posjet učenika osmih razreda Vukovaru
Autor: Andrea Dubaić Begić, 15. 4. 2019.

Terenska nastava u Vukovar namijenjena učenicima osmašima ostvaruje se svake školske godine s ciljem upoznavanja nastavnih sadržaja vezanih za Domovinski rat. Ove godine odlazak učenika na vukovarsko područje ostvaren je 12. travnja 2019. godine u pratnji razrednica Mihaela Zec, Sanja Portnar, Ivana Feldi Drašinac te učiteljice povijesti Smilje Dragojlović.

Prije posjeta Memorijalnom centru Domovinskog rata stručni voditelji upoznali su nas s povijesnim okolnostima koje su prethodile devedesetim godinama 20. stoljeća. Zainteresirano smo slušali tijek i značaj  bitke za Vukovar. Zaposlenici Memorijalnog centra pomoću slika i grafičkih prikaza opisali su strahote i torturu koju su zarobljeni civili doživljavali u zatočeništvu u logorima Stajićevo i Begejci. Nakon odmora za ručak uputili smo se do Spomen doma Ovčara i do Spomen doma hrvatskih branitelja na Trpinjskoj cesti. Zainteresirano smo pratili svjedočanstva o poginulim braniteljima, a pažnju nam je posebno privukla priča o Blagi Zadri, legendarnom zapovjedniku 204. vukovarske brigade i Siniši Glavaševiću, herojskom novinaru. Od povijesno značajnih mjesta posjetili smo Memorijalno groblje i Vukovarsku gradsku bolnicu koja je za vrijeme rata postala vojna bolnica, sustavno je bombardirana, a stalni postav koji nam je predstavljen podsjetnik je na ratne herojske dane. Posjet Vukovaru završen je obilaskom dvorane u kojoj se održavaju sportske igre za ratne invalide. Unatoč nepovoljnim vremenskim prilikama ovo je za nas osmaše bila prilika za upoznavanje vrijednosti Domovinskoga rata, ali i lijepo druženje.

Lea Makaj, 8.a

fotografije: Sanja Portnar učiteljica