« Svibanj 2024 »

„Info dan – Učimo zajedno 4“
Autor: Andrea Dubaić Begić, 3. 4. 2019.

U sklopu Info dana koji je održan 20. ožujka, održana je radionica i predavanje pod nazivom ˝Dotakni boju˝. Predavač je bio Perica Mihaljević, slijepi profesor glazbe koji je osmislio način razumijevanja i prepoznavanja boja u slijepih osoba.

Predavanju su prisustvovali roditelji učenika sedmih razreda i sami učenici. Nakon predavanja na radionici su nazočili  učenici sedmih razreda, razrednica, stručna služba, pomoćnica u nastavi i predstavnik Udruge slijepih iz Našica.

Roditelji i  učenici  sedmih razreda saznali  su mogu li slijepi shvatiti  boju i na koji način. Kroz prezentaciju i vježbu pokazan je   sustav taktilnih oznaka za boje  „Lunas spectrum“. On jedini u odnosu na sve druge sustave omogućuje slijepim osobama razumjeti nastanak boja i otvara prostor za njihovu kreativnost. U 7.c razredu nalazi se i slijepi učenik kojem je ovo bio jedan od prvih doživljaja s bojama, a videći učenici naučili su na drugi način doživjeti boju.

Učenicima je dana mogućnost da pomoću predložaka „Lunas spectruma“ izraze boju!

Druženje je proteklo u ugodnoj atmosferi i novim spoznajama u svijetu različitosti!

Snježana Šulentić, dipl. defektolog