« Svibanj 2024 »

Program "Zajedno više možemo"
Autor: Andrea Dubaić Begić, 27. 3. 2019.

I ove školske godine nastavlja se provedba preventivnog programa MUP-a „Zajedno više možemo“. Program se provodi kroz nekoliko komponenata kojima su obuhvaćeni učenici četvrtih, petih i šestih razreda osnovnih škola te roditelji učenika šestih razreda. Cilj programa je prevencija i zlouporaba opojnih droga i drugih sredstava ovisnosti kod djece i mladeži, vandalizma, vršnjačkog nasilja i drugih oblika rizičnog ponašanja.

Program ,,Zajedno više možemo“ je usmjeren je na prevenciju zlouporabe droga i drugih psihoaktivnih sredstava ovisnosti, vandalizma i vršnjačkog nasilja te drugih oblika rizičnog ponašanja, a sastoji se od nekoliko komponenti: Mogu ako hoću 1 – MAH 1, Prevencija i alternativa – PIA 1, Prevencija i alternativa – PIA 2 i Mogu ako hoću – MAH 2.

Prva komponenta programa, Mogu ako hoću – MAH 1, namijenjena je učenicima četvrtih razreda, koji će u pratnji svojih učitelja organizirano posjetiti policijsku postaju i upoznati se s radnim okruženjem i načinom rada policije kako bi prihvatili policiju kao prijatelja pomagača tijekom procesa odrastanja. Planirana provedba ove komponente je u mjesecu travanju, 2019. godine.

Druga komponenta programa Zajedno više možemo, Prevencija i alternativa PIA 1, sastoji se od interaktivnog predavanja i radionica o policijskom postupanju u slučajevima zlouporabe droga, konzumiranja alkohola, a namijenjena je učenicima petih razreda. U našoj školi je održana  26.3.2019.g.. Ovu komponentu programa vodio je kontakt policajac Jerko Bešlić. Učenici petih razreda su pokazali veliku zainteresiranost za daktilografiju, pri čemu je svaki učenik dobio priliku izraditi svoj otisak prsta.

Treća komponenta, PIA 2 sastoji se od predavanja o štetnim posljedicama zlouporabe droga i alkohola te drugih oblika rizičnog ponašanja, posebice vandalizma i vršnjačkog nasilja. Namijenjena je učenicima šestih razreda. Predavanje je održano je 19.3.2019. godine. Predavači su bili kontakt policajac Jerko Bešlić i socijalni radnik Ante Piteša.

Četvrta komponenta programa, MAH 2 - namijenjena je roditeljima učenika šestih razreda; MAH 2, usmjerena na edukaciju roditelja o aktivnostima i modalitetima rada policije, štetnosti zlouporabe psihoaktivnih sredstava i drugih oblika rizičnog ponašanja kod djece i mladih te pravovremenog reagiranja. Četvrta komponenta bit će održana u svibnju, 2019. godine.

Stručni suradnici:

Sanela Mandić Vidaković, pedagoginja