Projekt „Šafran“
Autor: Andrea Dubaić Begić, 29. 1. 2024.

I ove školske godine učenici sudjeluju u međunarodnom Projektu "Šafran" koji se dugi niz godina provodi u školama diljem svijeta. Cilj Projekta "Šafran" je edukacija učenika o holokaustu, no i podizanje svijesti o opasnostima mržnje, diskriminacije i predrasuda.

U Projektu „Šafran“ učenici osnovnih i srednjih škola sade lukovice šafrana u spomen na milijun i pol židovske djece i tisuće druge djece stradale tijekom holokausta. Šafrani su odabrani jer njihovi žuti cvjetovi podsjećaju na žute Davidove zvijezde koje su Židovi bili prisiljeni nositi pod nacističkom vlašću.

Međunarodni dan sjećanja na žrtve Holokausta obilježava se 27. siječnja, a učitelji u projektu održavaju niz radionica sa svojim učenicima.

Nositeljica projekta je učiteljica povijesti Božena Martinović Benić, dok je suradnica bila učiteljica glazbene kulture, Mirjana Šutalo Vulić. Učenici 8.b i 8.d razreda tako su sadili lukovice žutih šafrana, gledali film Lea i Darija te pisali svoje osvrte, učili dio koreografije iz spomenutog filma, slušali predavanje o etapama i postupcima Holokausta te samom logoru Auschwitz.

Kako bi se Holokaust smjestio u regionalnu povijest, učenici su uspoređivali slike kuća u Našicama koje su bile vlasništvo Židova te tražili stradale Našičane u evidenciji Memorijanog centra Jasenovac. Učenici su na kraju pisali svoje poruke mira. Svi materijali su finalno obuhvaćeni prigodnom izložbom u holu škole, a nakon reakcija učenika može se zaključiti da je projekt itekako ispunio svoju svrhu.

Božena Martinović Benić, učiteljica povijesti