preskoči na sadržaj

Osnovna škola Dore Pejačević Našice

Login
UPISI U 1. RAZRED

DIGITALNI HERBARIJ

      Digitalni herbarij-

       Priroda se budi

PROJEKTI

     

   ŠKOLSKI JELOVNIK

  

 

   

Priloženi dokumenti:
Kratak opis projekta- za WEB.docx

OTVORENA VRATA

       20. PROSINCA 2023.

VRT BIOLOŠKE RAZNOLIKOSTI

ZIMSKI STEM VRT

eTwinning škola

NAŠA ŠKOLA NOSI IME:

            

MEĐUNARODNI PROGRAM

            

ZAŠTITA U SLUČAJU POTRESA

TU SMO ZA VAS!

 

 

    VIRTUALNA KNJIŽNICAsmiley

     NOVINARSKI KUTAK

KORISNO

           

Kalendar
« Travanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
Prikazani događaji

ŠKOLSKI DOKUMENTI

 

PRAVILNICI

Vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Svjetski dan zaštite životinja obilježen u 3.b razredu
Autor: Andrea Dubaić Begić, 4. 10. 2023.

Svjetski dan zaštite životinja se obilježava 4. listopada svake godine. Ovaj dan posvećen je podizanju svijesti o važnosti zaštite životinja i promicanju njihovih prava.

Cilj je potaknuti ljude diljem svijeta da razmisle o načinima na koje mogu pridonijeti boljoj zaštiti životinja te o važnosti očuvanja raznolikosti životinjskog svijeta.

Na Svjetski dan zaštite životinja organiziraju se različite aktivnosti i događaji, kao što su kampanje, edukacijski programi, skupovi i akcije koje promiču svijest o problemima s kojima se suočavaju životinje u svijetu, uključujući napuštene životinje, ugrožene vrste, zlostavljanje i loše tretiranje životinja te uništavanje njihovih prirodnih staništa.

Učenici 3. b razreda OŠ Dore Pejačević i njihova učiteljica Daniela Vidaković  su obilježili ovaj značajan datum kroz niz projektnih aktivnosti na satovima redovne nastave i satu izvannastavne aktivnosti Mali čuvari prirodne i kulturne baštine.

Učenici su kroz ovaj razredni projekt osvijestili važnost odgovornog ponašanja prema svim živim bićima, posebno životinjama i skrenuli pozornost na poticanje ljudi da se brinu o njima jer brigom prema svim živim bićima s kojima dijelimo planet osiguravamo  bolju budućnost za sve nas i čuvamo i njegujemo biološku raznolikost  našeg planeta Zemlje.

Kroz rad na projektu su tako saznali neke zanimljive životinjske karakteristike:


Najpametnije životinje: Delfini, kitovi, veliki majmuni (gorile, čimpanze i orangutani), slonovi, psi, mačke, papige, vrane, štakori i svinje su neke od najinteligentnijih životinja na svijetu. Ove životinje imaju razvijene kognitivne sposobnosti i mogućnosti učenja.

Najveća pričalica: Žako papagaj je poznat po svojoj sposobnosti imitacije ljudskog govora i može zapamtiti do tisuću riječi te govoriti u rečenicama.

Najbolja pamćenja: Čimpanze i slonovi imaju izvanredno dobra pamćenja. Čimpanze pamte brojeve i njihove položaje na ekranu računala, dok slonice mogu prepoznati miris svojeg slonića i sačuvati tu informaciju.

Najgladniji: Plavi kit je prvak u konzumaciji hrane i može pojesti čak pet tona sitnih račića dnevno.

Najviše noge: Kalifornijska stonoga ima impresivnih 600 nogu.

Najduži životni vijek: Kornjače su poznate po iznimno dugom životnom vijeku, a kornjače s Galapagosa mogu živjeti do 150 godina.

Najbrži: Sokol je najbrža ptica na Zemlji, dostiže brzinu veću od 322 km/h.

Najsporiji: Ljenjivci su najsporije životinje na svijetu, provodeći veći dio svog života spavajući.

Najduži skakač: Buha može preskočiti udaljenost od 85 cm, što iznosi oko 285 dužina njezinog tijela.

Najglasnija: Plavi kit ima najglasniji glas u vodi, dostiže do 188 decibela i može se čuti s udaljenosti od 800 km.

Najbolji graditelji: Dabrovi su poznati po svojim izvanrednim graditeljskim vještinama, uključujući izradu nasipa i brana.

Najsmrtonosnije: Komarci vrste Anopheles su najsmrtonosnije životinje na Zemlji, jer prenose malariju koja godišnje uzrokuje smrt milijuna ljudi.

ZLATNOŽUTA GATALINKA je žaba velika svega 5 cm, a izlučuje količinu otrova koja može ubiti oko 10.000 miševa ili 20 ljudi. Hrani se kukcima, a njezin otrov potječe od supstance koja se nalazi u kukcima kojima se hrani. Kad bi se hranila nekom drugom hranom, ne bi bila otrovna. Živi samo u tropskim šumama zapadne Kolumbije (Južna Amerika).

Najsnažnija: Jelenak, vrsta kukca, može podignuti 850 puta veću masu nego što je njegova.

Najdulje čekanje mladog: Slonice nose svoje mladunce u trbuhu između 19 i 22 mjeseca.

Najbolji vid: Sokoli su poznati po izvanrednom vidu i dubinskoj oštrini vida.

Životinje koje predstavljaju plijen imaju oči smještene postrance pa imaju široko vidno polje, a time i bolji pregled na sve strane. Zec ima vidni kut od 360 stupnjeva, što znači da u svojoj okolini može uočiti neprijatelja sa svake strane. Npr., vidni kut mačke je 180 stupnjeva.

Najvjernije u ljubavi: Mnoge ptice, dabrovi, vidre, vukovi, mužjaci voluharice, rode su odani bračni partneri u životinjskom svijetu.

Najviše vrsta životinja pripada razredu Insecta, odnosno insektima. Insekti su najbrojnija i najraznolikija skupina životinja na Zemlji. Procjenjuje se da postoji više od milijun opisanih vrsta insekata, ali mnogo više nije otkriveno ili znanstveno opisano. Insekti su prisutni u gotovo svim ekosustavima na planeti i igraju ključnu ulogu u ekosustavima kao oprašivači, razgraditelji i plijen za brojne druge životinje. Ova raznolikost insekata uključuje kukce poput leptira, pčela, mrava, muha, komaraca i mnoge druge.

Ovo su samo neke od zanimljivosti iz životinjskog svijeta koje nas podsjećaju na fascinantnu raznolikost i jedinstvene karakteristike života na Zemlji. Iako još mnoge vrste nisu znanstveno opisane ili čak otkrivene. Očuvanje ove biološke raznolikosti i njezinih ekosustava ključno je za održavanje ravnoteže na planeti, zato čuvajmo i brinimo o životinjama.

Daniela Vidaković, učiteljica razredne nastave

 





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju