Međunarodni dan točkica
Autor: Andrea Dubaić Begić, 21. 9. 2023.

Učiteljice i učenici iz Osnovne škole Dore Pejačević Našice, Osnovne škole „Vladimir Nazor“ Đakovo, Osnovne škole Franje Krežme Osijek, Osnovne škole Antuna Kanižlića Požega i Osnovne škole Hinka Juhna Podgorač uspješno su surađivali 15. rujna 2023. godine u obilježavanju Međunarodnog dana točkica na međužupanijskoj i međunarodnoj razini.

Osnovni cilj obilježavanja ovog dana je potaknuti učenike na razvoj kreativnih sposobnosti, samopouzdanja i suradnje, ali i na motivaciju za učenje ističući redovit rad, trud i zalaganje.

Međunarodni dan točkica prvi je puta obilježio učitelj Terry Shay iz Iowe 15. rujna 2009. godine. Od tada se ovaj dan obilježava diljem svijeta kao proslava kreativnosti, hrabrosti i suradnje.

Ove godine događaj je obilježilo preko 27 milijuna sudionika iz 200 zemalja.

The Dot (Točka) je knjiga koju je napisao pisac Peter H. Reynolds. To je priča o brižnoj učiteljici koja ohrabruje djevojčicu imena Vashti da vjeruje u svoje sposobnosti i skupi hrabrost kako bi nacrtala točku te tako „ostavila svoj trag“. Ono što počinje kao mala točka na komadiću papira postaje prekretnica na putu prema samopouzdanju.

Učiteljice Alenka Taslak, Jelena Šimunović Antunović, Danijela Horvat, Dubravka Kruljac, Mirjana Šutalo Vulić, Senka Lah, Ivana Hrastović Mandarić, Ksenija Rumora, Jasminka Hajpek i Patricija Hercog pripremile su, osmislile i organizirale javni događaj vezan uz obrazovanje povodom obilježavanja Međunarodnog dana točkica na međužupanijskoj razini s puno zanimljivih aktivnosti za učenike.

U aktivnostima su sudjelovale sve učiteljice predmetne i razredne nastave te svi učenici Osnovne škole Dore Pejačević Našice.

U petak, 15.rujna, učiteljice i učenici su u školu došli obučeni u odjeću točkastog uzorka. Na satovima razrednika učenici su pročitali knjigu „The Dot“ (Točka) te su se kreativno izražavali crtajući različite crteže tehnikom točkanja pri čemu su govorili o svojim stavovima i uvjerenjima, svojim jakim i slabim stranama. Tijekom razgovora učenici su učili kako pronaći motivaciju za jačanje svojih slabih strana radi postizanja uspjeha.

Na satovima engleskoga jezika učenici su s učiteljicom Alenkom Taslak poslušali pjesmu „The Dot“ i  pogledali videozapis u kojem su prikazane stranice knjige Petera H. Reynoldsa „The Dot“ (Točka). Pregledavajući stranice knjige, učenici su slušali izvornog govornika kako čita spomenutu knjigu. Nakon toga su analizirali razvoj lika djevojčice Vashti kao pripremu za kreativno pisanje na engleskom jeziku. Također su se osvrnuli na likovna djela „Krugovi“ i „Krugovi u krugu“ slikara Vasilija Kandinskog. Na zadanom predlošku s porukom „Make Your Mark“ učenici su crtali i bojali svoje točkice. Zaključili su da je svaki uradak zanimljiv na svoj način te da nas različitosti obogaćuju.

Na satovima glazbene kulture učenici su s učiteljicom Mirjanom Šutalo Vulić pjevali pjesmu „The Dot“ uz mimiku i geste.

Na satovima hrvatskoga jezika učenici su sudjelovali u aktivnosti „Naša imena u točkicama“ koju je osmislila i pripremila učiteljica Danijela Horvat. Svoja imena učenici su napisali velikim slovima i kreativno ih obojali metodom točkanja. Također su istražili značenje svog imena te vježbali stvaralačko pripovijedanje pišući priču o djevojčici Točkici.

Ovdje možete vidjeti galeriju aktivnosti: dot day – Prezentacija (canva.com)

Učenici 4.c razreda zajedno su sa svojom učiteljicom Jelenom Šimunović Antunović proveli integrirani tematski dan. Čitali su slikovnicu „Točka“ koristeći informacijsko komunikacijsku tehnologiju i zaključili da smo svi kreativni i vrijedni na svoj način. Pod satom matematike, učenici su spajali matematičke točkalice te ih bojali. Sat likovne kulture iskoristili su za dizajniranje plakata, dok su učenici koji pohađaju izvannastavnu aktivnost „ART majstorije“ izradili plakat izražavajući svoju umjetničku slobodu akrilnim bojama na crnom hamer papiru.

U petak (15.9.2023.) u 19 sati dio učenika i učiteljica Alenka Taslak su se preko aplikacije MS Teams priključili video prijenosu uživo iz kazališta Shubert u Bostonu. Program je vodila Ann Kozma, predavač na svjetskim konferencijama o Microsoftovom alatu Flip. Autor i ilustrator knjige „The Dot“ Peter H. Reynolds čitao je naglas svoju knjigu dok je djevojčica Anabella pokretima i crtežima dočarala sadržaj knjige. Peterov brat blizanac, Paul H. Reynolds također je bio nazočan ovom posebnom prijenosu kojim je uz tortu obilježena dvadeseta godišnjica objavljivanja knjige „The Dot“. Naime, knjiga je prvi puta objavljena 2003. godine. Prijenos je završio scenama iz mjuzikla „Dot Dot Dot“.

Inspiracija se nastavlja svake godine 15. rujna kada se obilježava Međunarodni dan točkica. Jednostavna priča iz dječje knjige ostavlja svoj trag na poučavanje i učenje u cijelome svijetu s obzirom da ljudi svih godina ponovo otkrivaju snagu i potencijal kreativnosti u svemu što rade.