Svjetski dan čitanja naglas
Autor: Andrea Dubaić Begić, 3. 2. 2021.

Povodom Svjetskog dan čitanja naglas koji se ove godine obilježava 3. veljače 2021., učenici 4.b i 2.c proveli su zanimljive aktivnosti. Cilj aktivnosti bio je poticanje čitanja u slobodno vrijeme i razvoj čitalačkih navika kod djece.smiley

opširnije

Čitanje s intonacijom – Kako biti televizijski voditelj!

Učenici 4.b razreda i učiteljica Daniela Vidaković današnji dan su obilježili na zanimljiv način. Zadatak u sklopu obrade lektirnog djela Duh u močvari bio je napisati novinarsku vijest o sadržaju i događajima koji su opisani u knjizi te se okušati kao televizijski voditelji koji su svoju vijest pročitali razredu. Kroz ovu aktivnost vježbali su izražajno čitati i razumjeti pročitano, glasno čitati poštujući rečenični naglasak i intonaciju te njegovati ostale vrednote govorenoga jezika.

Čitanje naglas je i vrlo zabavno i može biti svakodnevna aktivnost, pogotovo u hladnijim danima kada svima nedostaje mašte za organizaciju slobodnog vremena. Djeca dok slušaju maštaju o ljudima, mjestima i situacijama koje nisu upoznali i doživjeli.

Moja najdraža knjiga

Učenike 2.c razreda posjetila je školska knjižničarka Andrea i zajedno s učenicima čitala naglas kratke tekstove pripremljene iz dječjih časopisa. Naglasili smo važnost jasnoće i izražajnosti čitanja riječi. Nakon čitanja proveli smo nekoliko govornih igri, a na kraju su učenici izrađivali svoj lik i najdražu knjigu.  Kroz zabavu se najlakše uči!

Svjetski dan čitanja naglas trebao bi pokazati svijetu kako pravo na čitanje i pisanje pripada svima.