KRATKA POVIJEST ŠKOLSTVA

Počeci svjetovnog pučkog školstva u Našicama sežu u 1778. godinu. To je bila četverorazredna škola, tzv. „normalna“ škola. Tada još nije postojala školska zgrada nego je škola smještena u dvorcu grofa Pejačevića.

Od 1783. godine u Našicama djeluje pučka škola.

1815. godine škola dobiva vlastitu školsku zgradu, bila je to mala drvena prizemnica s jednom učionicom.

1858. godine izgrađena je školska zgrada koja se nalazila u Ulici kralja Tomislava 12. Ovaj školski objekt ostao je u funkciji sve do 1995.g, kada je zgrada stavljena izvan uporabe zbog urušavanja zida.

S obzirom na velik broj učenika (preko 2000) 1970. godine izgrađena je još jedna školska zgrada na adresi Augusta Cesarca 18 Našice. Prostora ipak nije bilo dovoljno, pa je izgrađena još jedna školska zgrada u ulici Matice hrvatske 1.

Od 2002. godine u Našicama djeluju dvije osnovne škole. U novoj školskoj zgradi OŠ Kralja Tomislava, a na staroj adresi

naša škola, OŠ Dore Pejačević.

Ime je dobila po prvoj hrvatskoj skladateljici čija je obitelj imala važnu ulogu u razvoju našičkog školstva.

OŠ Dore Pejačević radi osim matične škole u Našicama ima i Područnu četverorazrednu školu u Vukojevcima.

Zgrada područne škole u Vukojevcima izgrađena je kao jedno-učionična 1981. godine. Kasnije je zbog većeg broja učenika velika učionica pregrađena u dvije manje.

Cjelokupna nastava stručno je zastupljena.

Materijalni uvjeti rada

Škola Dore Pejačević radi u dvije školske zgrade.
Matična škola na adresi A. Cesarca 18 Našice izgrađena je 1970 zajedno sa školskom športskom dvoranom koja je s njom spojena nadstrešnicom. Ravni je krov zamijenjen kosim 1985. godine.

U zgradi su 22 učionice. Kabineti su samo uz učionice biologije, kemije i fizike. Ostale učionice ih nemaju. Fasada nije uopće obnavljana od izgradnje, a vidljiva su oštećenja od gelera još iz ratnog razdoblja. Građevinska stolarija je također dotrajala. Koncem 2008. i početkom 2009. zamijenjen je dio prozora novima (20% na školi i 50% na dvorani).

Sav učionički namještaj je dotrajao. Osnivač (Županija osječko-baranjska), unazad 3 godine dostavlja klupe i stolice za po jednu ili dvije učionice.

Nastavna oprema (sredstva i pomagala) je relativno zadovoljavajuća. Opremamo se uglavnom od donacija i vlastitih sredstava koja ostvarujemo raznim školskim i učeničkim projektima.

Športska je dvorana djelomično obnovljena (presložen parket i zamijenjene pločice u svlačionicama) 2003.
Športska oprema je dotrajala i nedovoljna.

Zgrada područne škole u Vukojevcima izgrađena je kao jednoučionična 1981. godine. Kasnije je zbog većeg broja učenika velika učionica pregrađena u dvije manje.
Sanitarni je čvor potpuno neprilagođen potrebama i nužno je proširiti ga i renovirati.

Također bi trebalo izgraditi školsko igralište.