KUTAK
Zanimljivosti o planetu te najzanimljivije činjenice o Zemlji i prirodnim ljepotama
Autor: Andrea Dubaić Begić, 21. 4. 2020.

Mali novinari i učiteljica Dubravka Kruljac povodom eko projektnog dana istražili su zanimljivosti o planetu te najzanimljivije činjenice o Zemlji i prirodnim ljepotama.

Koji su najvažniji datumi kada obilježavamo ekološke aktivnosti tijekom kalendarske godine i zašto je zaštita prirode neodvojivo vezana uz čovjeka pročitajte u njihovim prezentacijama i člancima.

Ekološke  poruke

1.  Bez vode nema života.
  2. U zdravom okolišu zdrav duh.
  3. Ne bacaj, već recikliraj!
  4. Obične baterije zamijeni onima koje se pune.
  5. Jednokratne materijale poput plastike   zamijeni  višekratnim materijalima poput stakla ili drveta.
  6. Uvijek zatvori vodu dok pereš ruke, briješ se ili nanosiš gel za tuširanje, tako ćeš potrošiti manje vode.
  7. Bacaj smeće u kontejner, a ne u vodu.
  8. Isključi električne uređaje kad ih ne koristiš.
  9. Odnosi se prema prirodi kao prema prijatelju.
  10. Ne uništavaj, nego obnavljaj.

Tea Glušac, Marija Panjković, Tena Ladnjak, 7.a

VAŽNI DATUMI

1. Dan planeta Zemlje

Dan planeta Zemlje obilježava se 22. travnja u više od 150 država svijeta. Ideju o obilježavanju Dana Zemlje iznio je John McConnell na konferenciji UNESCO-a 1969. godine, a u Hrvatskoj se taj dan organizirano obilježava od 1990. godine. Ovaj dan se obilježava izletima i čišćenjem prirode, a trebao bi nas potaknuti na očuvanje okoliša.

1. Svjetski dan voda

Svjetski dan voda obilježava se 22.ožujka. Ideja za obilježavanje ovog dana nastala je 22. prosinca 1992. godine u Rio de Janeiru na prijedlog UN-ove konferencije o okolišu i razvoju, a prvi Svjetski dan voda obilježen je 1993. godine. Svjetski dan voda obilježava se tako što su države pozvane da na različite načine promoviraju važnost vode. Ovaj dan trebao bi nas potaknuti na razmišljanje o važnosti vode i o tome koliko ljudi u svijetu zapravo nema vodu.

1. Svjetski dan zdravlja

Svjetski dan zdravlja obilježava se svake godine 7. travnja. Svjetska zdravstvena organizacije je 1948. godine odlučila da će se prvi Svjetski dan zdravlja održati 1950. godine. Obilježavanje ovog dana ima cilj probuditi u ljudima svijest o važnosti zdravlja i očuvanja istog.

1. Svjetski dan životinja

Svjetski dan životinja obilježava se 4. listopada svake godine. Zahtjev za Prvi svjetski dan životinja napisao je njemački pisac Heinricha Zimmermann 1924. godine. Njegov zahtjev se uvažio i Dan životinja se počinje obilježavati od 4. listopada 1925. godine. Ovaj dan u sebi nosi poruku o tome da su životinje jako bitne na Zemlji i da one poput ljudi imaju svoja prava.

1. Svjetski dan stanovništva

Svjetski dan stanovništva se obilježava svake godine, 11. srpnja. Odluku o obilježavanju ovog dana donijelo je Upravno vijeće programa Ujedinjenih naroda za razvoj 1989. godine. Rođenje petmilijarditog stanovnika Zemlje bio je događaj koji je potaknuo na osnivanje Svjetskog dana stanovništva, a cilj je razvoj svijesti o globalnim pitanjima stanovništva.

Tamara Bulat, 7.a.

Ekoloske__poruke.docx (12.81 KB)