Na nastavi engleskoga jezika obilježen Međunarodni dan bijelog štapa
Autor: Alenka Taslak, 18. 10. 2021.

Na nastavi engleskoga jezika učenici su od 11. listopada 2021. do 15. listopada 2021. obilježili Međunarodni dan bijelog štapa na županijskoj razini. U Microsoftovom alatu Flipgrid  pogledali su video snimke slijepih osoba, vidjeli su kako one provode svoje svakodnevne aktivnosti (pisanje zadaće, aktivnosti u slobodno vrijeme). Također su se upoznali s Brailleovim pismom, napisali svoje ime na brajici, opipali predmet s povezom na očima i  pojeli užinu s povezom na očima.

Međunarodni dan bijelog štapa, odnosno Dan slijepih i slabovidnih osoba, obilježava se svake godine 15. listopada. U našoj su školi i ove godine tijekom cijelog tjedna s učenicima provedene različite aktivnosti. Učiteljica Alenka Taslak iz Osnovne škole Dore Pejačević Našice, učiteljica Patricija Hercog iz Osnovne škole Hinka Juhna, Podgorač, učiteljica Ivana Hrastović Mandarić iz Osnovne škole „Vladimir Nazor“, Đakovo te učiteljica Ksenija Rumora iz Osnovne škole Franje Krežme, Osijek pripremile su, sudjelovale i organizirale javni online događaj na županijskoj razini. Veliku pomoć pri tome su imale u suradnji s predsjednicom Udruge slijepih Našice Tatjanom Belom, majkom slijepoga dječaka, učenika drugog razreda ekonomske škole te aktivnim članom Rolandom Butkovićem koji je vid izgubio u Domovinskom ratu . Ovim putem učiteljice se zahvaljuju na neizmjernoj podršci jer su nam Borna Bela i Rolando Butković prenijeli svoja iskustva. Predsjednica Udruge slijepih Našice Tatjana Bela upoznala nas je s radom Udruge. Borna nam je pokazao kako se priprema za nastavu i kako provodi svoje slobodno vrijeme, a Rolando nam je pričao o svojim iskustvima prije i nakon gubitka vida. Naši su učenici imali priliku saznati jako puno o načinu života slijepe osobe: razgovarali su sa slijepim osobama, vidjeli kako oni provode svoje svakodnevne aktivnosti, hodali uz pomoć štapa za slijepe i slabovidne osobe, pogledali animirani film o psu vodiču za slijepe osobe, upoznali se s Brailleovim pismom, napisali svoje ime na brajici, opipali predmet s povezom na očima i  pojeli užinu s povezom.  Na taj se način kod djece razvija empatija. Gledanjem, slušanjem i proživljavanjem informacija iz prve ruke te provođenjem aktivnosti tijekom kojih učenici osobno proživljavaju poznate situacije na drugačiji način postiže se puno snažniji efekt prihvaćanja osoba koje se razlikuju od ostalih te uključivanje takvih osoba u naše svakodnevne aktivnosti. Učenici naše škole uredili su pano za sve učenike i posjetitelje škole kako bi se pobliže mogli informirati o Danu bijelog štapa i o Braiellovom pismu. Sva iskustva, informacije i aktivnosti dokumentirane su na Microsoftovoj online platformi Flipgrid koja njeguje zabavno i poticajno okružje za društveno učenje. Izrađeno je oko 70 video uradaka koji su podijeljeni na županijskoj razini.