UNIVERZALNA SPORTSKA ŠKOLA
Autor: Andrea Dubaić Begić, 16. 9. 2015.

Univerzalna sportska škola za svu djecu potpuno je besplatna i predstavlja najveći sportski program u Republici Hrvatskoj.

Program univerzalne sportske škole je školska sportska aktivnost koja se provodi u sklopu školskog sportskog društva svake škole.

Cilj programa univerzalne sportske škole uključivanje je što većeg broja najmlađih učenika u sportske i tjelovježbene aktivnosti.

U školskoj godini 2015./2016. program će se realizirati u 420 odjeljenja.

Hrvatski školski sportski savez (HŠSS) je tijekom 2007. godine pokrenuo UNIVERZALNU SPORTSKU ŠKOLU - program na nacionalnoj razini koji je namijenjena djeci od šeste do desete godine života, odnosno učenicima od prvoga do četvrtoga razreda osnovne škole.

Djeca pod stručnim nadzorom kineziologa, igrajući se na zanimljiv i za njihovu dob pedagoški i kineziološki primjeren način, uče osnovne oblike kretanja, kao i osnovne elemente brojnih sportova.
Programi univerzalne sportske škole provode se dva puta tjedno po 45 minuta tijekom cijele školske godine.

Zašto?

Tjelesno je vježbanje u školskoj dobi važan čimbenik pravilnog rasta i razvoja djece, budući je poznato da se pomoću organiziranih tjelesnih aktivnosti potiče ne samo motorički i fizički, već i psihološko-emocionalni i socijalni razvoj djece.

Koliko i gdje?

U školskoj 2014./2015.godini pohađalo ga je 9.107 učenika u 412 odjeljenja u 323 osnovne škole u Republici Hrvatskoj.

Škole koje su izabrane za provođenje navedenog programa obvezne su organizirati promociju programa, koji podrazumijeva informiranje djece i roditelja o programu te u konačnici upisati djecu u odjeljenja univerzalne sportske škole.

Tijekom godine provode mjerenja polaznika programa (inicijalno i finalno mjerenje), kako bi mogli pratiti njihov razvoj i napredak.

Važno!!!

Univerzalna sportska škola za svu djecu potpuno besplatna i predstavlja najveći sportski program u Republici Hrvatskoj.