« Studeni 2021 »

Zelena čistka
Autor: Andrea Dubaić Begić, 8. 10. 2021.

Jedan dan. Jedan planet. Jedan cilj. Milijuni ljudi u 180 zemalja ujedinit će se u najvećoj civilnoj akciji u povijesti čovječanstva kako bi očistili našu planetu. Volonteri i organizacije diljem svijeta zajedno će skupljati otpad s plaža, rijeka, šuma i ulica.

Moćni ‘zeleni val’ čišćenja započet će na Novom Zelandu i završit će 36 sati kasnije na Havajima, a u njemu će milijuni ljudi zajedno raditi kako bi postigli jedan cilj: čišći i zdraviji planet.

World Cleanup Day platforma je za postignuće nevjerojatnih postignuća nas svih zajedno. Ljepota leži u suradnji i kooperaciji: izgradnji mostova između različitih zajednica i uključivanju svih razina društva – od građana, obrazovnih institucija, biznis sektora pa sve do vlade.

Pokret je rođen prije 10 godina u Estoniji, kada je 4% stanovništva, za svega nekoliko sati, očistilo cijelu zemlju od ilegalno odbačenog otpada. To je potaklo ljude širom svijeta da slijede primjer Estonije s istom ambicioznom formulom “jedna zemlja, jedan dan”.

Bio je to početak globalnog pokreta, Let’s Do It! World, koji se proširio poput požara, postavši najveći pokret takve vrste na svijetu – ujedinjujući ljude iz svih krajeva svijeta kako bi zajedno očistili naš planet od smeća.

Ali, Let’s Do It! pokret nikada nije bio samo o čišćenju smeća. Cilj ovog pokreta je i podizanju globalne svijesti i provođenju trajnih koraka za zaustavljanje globalne epidemije otpada.

Učenici naše škole, Mali ekolozi,  također su se priključili ovom projektu. Zajedničkim snagama očistili su okoliš škole i na taj način pomogli u očuvanju planeta Zemlje.

Tanja Molnar, učiteljica biologije