OBAVIJEST RODITELJIMA PRVIH RAZREDA - PRVI DAN ŠKOLE
Autor: Andrea Dubaić Begić, 3. 9. 2020.

Poštovani roditelji,

zbog nastale situacije epidemije COVID-19, prema uputama Ministarstva znanosti i obrazovanja, ne preporučuje se održavanje priredbi niti ulazak roditelja u školu. S obzirom na navedeno, neće biti organiziran zajednički svečani  prijem učenika prvih razreda.

U ponedjeljak, 7. rujna 2020.

• B smjena ide ujutro u školu te nastava za učenike 1.c razreda počinje u 8:30 i traje do 10:00 sati
  • A smjena ide poslijepodne u školu te nastava za učenike 1.a i 1.b razreda počinje u 14:00 i traje do 15:30 sati.
  • za učenike 1. razreda Područne škole u Vukojevcima nastava počinje u 13.30 sati

Za učenike prvih razreda nastava je organizirana različito od ostalih razreda te će biti skraćena. Potrebno je organizirati osobni prijevoz učenika samo za prvi dan škole.

Učenici dolaze u pratnji jednog roditelja/skrbnika i čekaju ispred škole gdje će biti upoznavanje s učiteljicom i prozivanje učenika prije ulaska u školu.

Podršku u prijemu i prilagodbi učenika pružit će i stručna služba.

• Učenici 1.-4. razreda osnove škole uz higijenske mjere i mjere fizičke distance, ne moraju nositi zaštitne maske u razredu, ali je potrebno imati masku u autobusu i do ulaska u učionicu.
  • Roditelji su dužni izmjeriti tjelesnu temperaturu djetetu svaki dan prije dolaska u ustanovu.
  • U slučaju povišene tjelesne temperature ne smiju dolaziti u školu, već se javiti svojoj učiteljici i izabranom pedijatru/liječniku obiteljske medicine radi odluke o testiranju i liječenju.

Za svu potrebnu podršku i pomoć, možete se obratiti stručnoj službi Škole.

Kako pripremiti prvašića za školu, pročitajte u nastavku...

Kako pripremiti prvašića za škole?

Polazak u prvi razred osnovne škole veliki je trenutak u životu cijele obitelji, a osobito za dijete koje se prvi put susreće s novim pravilima ponašanja, novim licima, prostorom... Sve to predstavlja veliku promjenu. U nastavku vam donosimo nekoliko korisnih savjeta za roditelje prvašića i djecu koja će prvi put sjesti u školsku klupu.

• Govorite djetetu o školi kao o mjestu učenja i života s djecom i učiteljima.
  • Nemojte dijete plašiti školom, pomozite mu u razvijanju pozitivnih stavova prema školi i učiteljima.
  • S djetetom nabavljajte pribor za školu, nastojite stvoriti ugodnu atmosferu. Prije prvog razreda zajedno napišite ime na bilježnice, osmislite s djetetom radni prostor.
  • Na vrijeme razgovarajte s djetetom o svim svakodnevnim promjenama koje slijede i kako će se na njih prilagoditi: promjene ritma i navika, odlazak do škole, samostalnost... Možete se unaprijed igrati nekih situacija, neka dijete pred vama vodi u aktivnostima: npr. otključavanje vrata, kako prijeći cestu, kako pitati za pomoć... Zajedno dogovorite pravila.
  • Uvježbajte s djetetom put do škole, upoznajte ga s osobama koje će se o njemu brinuti za vrijeme vaše odsutnosti. Provjerite zna li dijete važne podatke: adresu stanovanja, vaše brojeve telefona, gdje radite i dr.
  • Budite djetetu podrška ne samo u prvim danima, već i kasnije. Osim što ste mu izvor sigurnosti, možda će ga trebati zaštititi od nekih situacija u odnosima s djecom i odraslima. Neka zna da ste vi ona osoba kojoj će se obratiti za pomoć ako stvari krenu naopako.

• Polaskom u prvi razred imajte strpljenja za adaptaciju djeteta na nove uvjete. Očekivanja i zahtjevi školske sredine mogu predstavljati stresnu situaciju i potrebno je određeno vrijeme kako bi se djeca privikla. Vrijeme prilagodbe, kao i u svim novim situacijama, očekivano je. Prihvatite i razdoblje čežnje za starim prijateljima u vrtiću unatoč uzbuđenju i veselju u novoj situaciji.
  • Pokažite ponos, recite djetetu da imate povjerenja u njegove sposobnosti i da ste uz njega ako mu treba pomoć.

Ugodan polazak u školu želi Vam Vaša stručna pedagoška služba!