« Studeni 2021 »

EUROPSKI TJEDAN PROGRAMIRANJA 2021.
Autor: Andrea Dubaić Begić, 21. 10. 2021.

Europski tjedan programiranja društvena je inicijativa čiji je cilj na zabavan i angažirajući način svima približiti programiranje i digitalnu pismenost pa tako i onim najmlađima. Kroz ovu inicijativu prošlo je oko 4.2 milijuna sudionika iz više od 80 zemalja. Aktivnost traje od 9.-24. listopada 2021.  godine, a provode je učitelji s odabranom skupinom učenika kroz razne edukativne sadržaje.

Naši su učenici s učiteljicama informatike, Anamarijom Gajski i Anom Pavlačić, kroz četiri različite aktivnosti na temu „Programiranje bez računala“ razvijali logičko razmišljanje i upoznali se s pojmom programiranja u svakodnevnom životu kroz igru. Zaključili su kako je važno pratiti svaki korak da bi došli do željenog cilja.

Aktivnost 1. - Pixeli (2., 3.,4. razred)

Slijedi upute i pogledaj koju ćeš sliku dobiti bojeći pixel (polje) po pixel (polje).

Aktivnost 2. - Tajni agenti - kriptografija (2., 3., 4. razredi)

Postani tajni agent i dešifriraj tajne poruke.

Aktivnost 3.- CodyRoby reciklira (2. razred)

Programiranjem na papiru pomoći ćemo robotu reciklirati sve prepreke na koje naiđe.

- CodyRoby (3., 4. razredi)

Poigraj se programiranjem na papiru.

Aktivnost 4. - ''Lightbot učenici'' (2., 3., 4. razredi)

Zamisli da si robot, stani na zadano polje i pusti prijateljima neka programiraju tvoje kretnje od starta do zadanih polja na kojima moraš napraviti određenu radnju.

Ovim je aktivnostima planirano učenicima nižih razreda približiti neke pojmove iz informatike, te kod učenika razvijati logičko razmišljanje, algoritamsko i računalno razmišljanje, prepoznavanje, analiziranje i primjena mogućih rješenja kroz igru. Učenje programiranja pomaže nam da shvatimo svijet oko sebe koji se brzo mijenja, proširimo svoje razumijevanje o tome kako funkcionira tehnologija te da razvijemo vještine i sposobnosti kako bismo istraživali nove ideje i bili inovativni.

Ana Pavlačić i Anamarija Gajski, učiteljice informatike

fotografije u privitku