Happy Birthday, Beethoven!
Autor: Andrea Dubaić Begić, 2. 3. 2020.

Tijekom 2020. godine u cijelom svijetu  će se na različite načine obilježiti  250. obljetnica rođenja jednog od najpoznatijih skladatelja svih vremena, Ludwiga van Beethovena (1770., Bonn - 1827., Beč).

Učenici 5.c razreda OŠ Dore Pejačević Našice,  zajedno s učiteljicama likovne kulture – Sanjom Portnar, engleskog jezika – Alenkom Taslak i  glazbene kulture – Mirjanom Šutalo Vulić,  ovu obljetnicu obilježavaju sudjelovanjem u eTwinning projektu ˝Happy Birthday, Beethoven!˝.

Nakon uvodnih aktivnosti u kojima su se predstavili svojim vršnjacima iz devet europskih zemalja, učenici su bili vrlo kreativni u izradi zaštitnog znaka projekta. Tijekom slijedećih aktivnosti sudionici projekta će putem aktivnog slušanja glazbe upoznati niz Beethovenovih kompozicija te će likovno izraziti svoj doživljaj Beethovenovih skladbi. U svibnju, povodom  Dana Europe,  sudionici projekta će prisustvovati  zajedničkom susretu putem eTwinning portala na kojem će zajedno pjevati i svirati  Beethovenovu  Odu radosti iz Devete simfonije u d-molu.

Jedna od aktivnosti u projektu će biti i izrada digitalnih rođendanskih čestitki – najuspješnije ćemo poslati u Beethovenovu rodnu kuću u Bonnu te u muzej Ludwiga van Beethovena u Beču. Na kraju projekta svi učenici će sudjelovati u  kvizu putem kojega će pokazati koliko su naučili o Beethovenovom glazbenom stvaralaštvu.

Naši petaši se raduju zajedničkim eTwinning aktivnostima i muziciranju s vršnjacima iz europskih zemalja.

Mirjana Šutalo Vulić, učiteljica glazbene kulture