Projekt“ Upoznajmo Našice kroz stare razglednice“
Autor: Andrea Dubaić Begić, 15. 3. 2017.

„Izložba je poput nostalgične šetnje gradom, govori o tadašnjoj  ljepoti grada, ali i zaboravljenim društvenim vrijednostima, kojima bismo trebali u budućnosti težiti.”
Autor izložbe: Jasminka Falamić

Cilj ovog projekta je pobuditi interes učenika, učitelja i posjetitelja naše škole za kulturno-povijesnu baštinu grada Našica. Postavljanjem izložbe 40 uvećanih reprodukcija starih razglednica u holu škole želimo približiti javnosti povijest Našica.

Svečano otvorenje izložbe održano je 16. ožujka 2017.godine.

S obzirom da razglednice potječu iz perioda 1900.-1940. godine, svaka od njih  nam omogućuje da kroz crteže i fotografije sa razglednica upoznamo povijest Našica, kulturna, gospodarska, prometna, društvena obilježja našeg grada iz tog vremena. Tematski je podijeljena prema dijelovima grada: Pejačevićev trg, dvorci i perivoj grofova Pejačević, ulice i okolica.

Izložba je nastala zahvaljujući vlasnicima privatnih zbirki starih razglednica koji su omogućili izradu njihovih reprodukcija. Vlasnici privatne zbirke starih razglednica su: Jasmin Drašinac, Branko Kranjčev, Josip Suk, David Gull i Dragutin Majer čije su reprodukcije već bile izložene u holu škole. Poseban doprinos u odabiru razglednica i postavljanju izložbe imao je gospodin Branko Kranjčev dajući nam detaljan opis svake razglednice s povijesnog stanovišta, dok su učiteljice Sanja Portnar i Ivona Maslak estetski oblikovale izložbeni prostor.

Izložba "Upoznajmo Našice kroz stare razglednice" daje posjetiteljima  jedinstven povijesno -umjetničko prikaz baštine Našica čime je postala i njezin sastavni dio. Posebna edukativna vrijednost izložbe  je što učiteljima i učenicima postaje  izvorno nastavno sredstvo za poučavanje u samom prostoru škole.

Projekt je financiran sredstvima Učeničke zadruge „ Mladost“ i Grada Našica.

Projektne aktivnosti “ Upoznajmo Našice kroz stare razglednice“

1. Postavljanje izložbe:

• Suradnja s vlasnicima razglednica
  • Odabiru razglednica i opis svake razglednice s povijesnog stanovišta
  • Estetsko oblikovanje izložbenog prostora

2. Promidžba projekta:

• Sudjelovanje na Festivalu znanosti od 24.-28. travnja 2017. - izložba je otvorena za javnost.
  • Istraživački projekti  kroz nastavu povijesti: prikupljanje razglednica Našica, izrada plakata i izložba učeničkih radova -učenici osmih razreda.

3. Edukativne aktivnosti:

• Predavanje za učitelje na temu: „Razglednica kao  izvor znanja”
  • Prezentacija za učenike sa sadržajnim opisom pojedinih razglednica.
  • Bilten o provedenom projektu.
  • Objava digitalnih sadržaja na portalu

4. Razvoj poduzetništva i praktičnih vještina:

• S ciljem očuvanja kulturno-povijesne baštine našeg grada, motive sa starih razglednica koristimo  za izradu novih proizvoda-suvenira u okviru učeničke zadruge.

Ravnateljica: Jasminka Falamić

web_razglednice.pdf (1.87 MB)